Saferinternet.cz je osvětový projekt, usilující o zvýšení povědomí o bezpečnějším užívání internetu. Podporuje vzdělávání a výzkum v této oblasti, a to zejména dětí, kterým ubližuje nevhodné a závadné chování na internetu. Poskytuje pomoc, působí proti šíření ilegálního, zejména pedofilního a extremistického obsahu na internetu. Jde o projekt Národního centra bezpečnějšího internetu, který je spolufinancovaný Evropskou komisí.
Národní centrum bezpečnějšího internetu je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a mezinárodní sítě horkých linek INHOPE.
Cílem projektu je osvěta a snaha propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu. Projekt také poukazuje na nevhodný obsah pro různé skupiny uživatelů, na projevy ohrožujícího chování v online prostředí a poskytuje rady, jak se takovým případům vyhnout.
Saferinternet.cz ve spolupráci se svými partnery pořádá konference, semináře, přednášky a školení, zaměřené na oblast bezpečnějšího užívání internetu a prevenci internetové kriminality.
Saferinternet.cz se snaží aktivně sledovat trendy a přinášet aktuální informace, týkající se vývoje v oblasti online technologií a rizik, které se v této souvislosti objevují. K nim samozřejmě patří i oblast sociálních sítí, komunitních serverů a mobilních technologií, které nabývají v posledních dnech na stále rostoucí popularitě.
I naše knihovna se připojila k této soutěži, kterou vyhlásil úřad pro ochranu osobních údajů.
Hra „Webowou diwočinou" (Wild Web Woods) je určena pro děti ve věkové kategorii 7 - 10 let, které se v ní mohou zábavnou formou naučit pracovat s počítačem, chovat se na internetu bezpečně, ale také ohleduplně k ostatním.
Zahrajte si také! ZDE je odkaz na českou verzi hry.
Pravidla bezpečného internetu pro děti
Internet je skvělé místo poznávání všeho možného, chatování s lidmi z celého světa, nalézání nových přátel a skvělé zábavy. Přesto buďte opatrní, můžete dost riskovat, pokud nedodržíte některá prostá pravidla:
Neuváděj nikde své osobní údaje (jméno, adresu). Je to jako dávat někomu klíče od bytu!
Osobní heslo chrání tvé soukromí, drž ho proto v tajnosti a nikomu ho nesděluj, dokonce ani svému nejlepšímu příteli nebo někomu, kdo se tváří úředně.
Nacházet kamarády online je bezva, ale řekni raději rodičům, s kým ses skamarádil a kdo jsou tví noví přátelé.
Pokud se chceš setkat s někým, koho jsi poznal na internetu, požádej rodiče o svolení a nechoď na schůzku bez doprovodu dospělého.
Je spousta prima věcí na netu, ale je tam také mnoho špatného!
Proto vždy řekni rodičům nebo učiteli, pokud uvidíš něco, po čem se cítíš trapně.
Chatování může být zábavné, ale nemusíš v diskuzní místnosti zůstávat, pokud se tam cítíš trapně nebo ohroženě.
Pamatuj, ty tomu velíš!
Listina dětských práv na internetu
Mám právo bádat, učit se a užívat si na internetu všechny dobré věci pro děti.
Mám právo uchovávat veškerou informaci o sobě v tajnosti.
Mám právo, aby mne nikdo neobtěžoval a netrápil.
Mám právo ignorovat e-maily a zprávy od lidí, které neznám nebo kterým nevěřím.
Mám právo nevyplňovat na internetu žádné formuláře a neodpovídat na otázky.
Mám právo vždy požádat rodiče nebo vychovatele o pomoc.
Mám právo nahlásit každého, kdo se podle mého názoru chová divně nebo dává divné otázky.
Mám právo necítit se provinile, když se na obrazovce počítače objeví odporné věci.
Mám právo, aby mi lidé na internetu prokazovali respekt.
Na internetu mám právo cítit se bezpečně a být v bezpečí!