Zájezd plný NEJ!

26.05.2020

Nejdéle připravovaný. (Ubytování v Neratově jsme si zamlouvali loni v srpnu.)

Snad nejohroženější. (Omezení kvůli koronaviru.)

Určitě nejdeštivější.

Ale hlavně, úplně nejšťastnější!

       Je to letos divný rok. V březnu jsme měli připravený zájezd do Prahy, pak už Praha nebyla bezpečná, tedy jsme bleskově připravili zájezd na Kyjovsko a ani tam už jsme pak raději nejeli, protže ze všech stran zaznívalo, že jakékoliv cestovaní už není zodpovědné. Zkrátka museli jsme si počkat na Neratov. A Neratov nám všechno vynahradil měrou vrchovatou! Jak říkají účastníci: "To se nedá vyfotit, to se nedá vyprávět, to se muselo zažít!"

Tedy postupně: Cesta do Neratova je poměrně dlouhá a tak jsme si ji rozdělili na třetiny. Nejprve jsme navštívili Litomyšl, po krátké procházce jsme zavítali do Regionálního muzea. Zde bylo tolik lákadel pro děti i dospělé, že bylo hodně těžké se vůbec odtrhnout! Kousíček od muzea na Zámeckém návrší je nově přístupný kostel Nalezení svatého kříže. Prohlídková trasa je zde pozoruhodná, zejména využitím nových architektonických prvků.

Na Růžovém paloučku jsme se jen krátce zastavili, ale už všichni budeme vědět o tomto významném místě naší české historie. Je to místo, kde roste vzácný druh růží a dle legendy se zde loučili s vlastí Čeští bratři před cestou do exilu.

Další naší zastávkou na trase byl hrad Litice. Lilo. Jak jinak:-) Cesta ke hradu byla trochu jako potok. Ovšem na hradě nás očekával hodný pan průvodce a krásně se nám věnoval a celá prohlídka byla uzpůsobena dětem. Ovšem i my dospělí jsme se dozvěděli mnoho nových a zásadních informací!

A pak už tu byl Neratov!

Myslím, že už ani není nikdo, kdo by o Naratově, neratovském kostele a panu faráři Suchárovi nevěděl. Je to místo pozoruhodné, vzácné a jezdí tam mnoho lidí a mnoho významných lidí. (Důkazem může být i poslední videoklip Richarda Krajča.)

Zrekonstruovaný kostel se skleněnou střechou je ústřední bod Neratova. Kostel je pro všechny otevřený a přístupný 24 hodin denně! Bohatě jsme toho využívali. Pokud jsme nebyli na výletě šli jsme do kostela. A měli jsme velké štěstí, když ten nádherný prostor nám jednou doplňovala hra na housle, když jindy pozdě večer zněla kostelem píseň mladého návštěvníka, když sobotní mše byla jenom pro nás, protože díky počasí jiní lidé nedorazili, a když si pan farář potom s námi dlouho povídal. A pak nádherný zážitek v sobotu večer, už úplně potmě zpívání v kostele s kytarou s neznámým muzikantem. (A pro naše účastníky: Ten chlapík je brněnský muzikant Ondřej Veselý!)

Ani neratovské pivo jsme samozřejmě nezanedbali a ze zahradnictví jsme si pár kytiček také dovezli!

Ubytování, stravovaní a vše jak se o nás v Neratově starali, se jen tak nevidí. Děkujeme a budeme na to všechno dlouho vzpomínat! V obecní knihovně si můžete vypůjčit knihu Zazrak v Neratově a také DVD Na křídlech andělů, které jsme dostali darem od pana faráře.

V sobotu odpoledne jsme improvizovali, protože výstup na Velkou Deštnou by v tom lijáku asi nebyl dobrá volba a tak jsme se vydali do Muzea lokálky a pak do Vamberka a Muzea krajky. V neděli, cestou domů jsme navštívili perfektní zámek Opočno, a pak hrad Košumberk, park v Hamzově léčebně a celý náš výlet jsme zakončili krásným povídáním pana Jiráska v kostele v Luži.

Mohla bych psát ještě dlouho, ale kdo by to četl, viďte? Stejně to všechno nelze popsat, ani vyfotit, to se muselo zažít!

A je vám to jasné, už cestou jsme vymýšleli, kdy a kam se vydáme příště? Tedy, dejte si do diáře: 16.-18.10. 2020. S tím, že vyjíždět budeme v pátek po obědě. Proč tak pozdě na podzim? Protože letos se na začátek podzimu přesouvá mnoho akcí. Veřejných a zejména rodinných, tak abychom se s nimi nepřekrývali.

Blanka Křížová