50 let knihovny
50 let současné knihovny v Borech
"Dne 8. prosince 1897 založena důst. P. Josefem Kolencem, farářem zdejším a učiteli pány R. Divíškem a K. Kořínkem "knihovna pro lid". Důstojný P. farář daroval do knihovny této 80 knih, nadučitel R. Divíšek 20 knih a učitel K. Kořínek 16 knih, knihovna čítá tudíž 116 svazků. Lid knihy dosti pilně čítá a dej Bůh, by úmysl jejž zakladatelé měli "ušlechtiti a vzdělati lid", hojného ovoce přinesl. Knihy půjčují se jednou týdně v neděli, a za půjčení 1 svazku platí se 1 koruna. Knihovnu na starost vzal si p. učitel K. Kořínek". Zdroj školní kronika.
Takto zní zápis o založení knihovny v Horních Borech. Tedy úplně první knihovny na území Borů.
Jak šla léta, knihovny byly postupně zřízeny i v Dolních Borech a Cyrilově. Knihovny se různě stěhovaly a vedla je za ten dlouhý čas řada knihovníků.
V roce 1972 došlo ke sloučení obcí. V té době knihovny v Borech (těžko říci, proč tomu tak bylo) nefungovaly a knihy byly uloženy na místním národním výboru (dále jen MNV).
V roce 1973přišel do Borů mladý lesník Pavel Kříž. Protože rád četl, ptal se po knihovně. Na MNV mu řekli: "Knihovna? Leda byste si ji vzal na starost!" Tak v září 1974 započala nová éra knihovny v Borech. Po letech se tehdejší předseda MNV pan Křehlík přiznal, že si později říkali: "Nepřehnali jsme to? Vždyť toho hajného vůbec neznáme."
Přípravy na otevření knihovny začaly již na jaře. Metodičky z okresní knihovny prověřily stav knižního fondu a 280 knih bylo vyřazeno. Mimo opotřebení i proto, že se z původních knihoven vyskytovaly stejné tituly. Byla provedena nová evidence, nové obalení knih, vytvoření výpůjčního protokolu... Knihovna byla umístěna v bývalé kanceláři MNV v HB vedle pošty a vybavena novými regály a stolem. Nová knihovna měla 797 knih a 81 brožur. Půjčovní doba byla 1 hodina týdně. První půjčovní den nepřišel nikdo. Další týden děvčata Fňukalova. Paní Mrázková z pošty se jednou zmínila, že je tam poslala, aby ten nový knihovník nebyl smutný… Do konce roku bylo ovšem zapsáno už 66 čtenářů! A ti si vypůjčili 568 knih a do fondu přibylo 119 nových knih.
Dále jen telegraficky….
1975 - 97 čtenářů, půjčovní doba prodloužena na 2 hodiny, začalo pořádání besed a přednášek. Knihovna obdržela Čestné uznání od ONV Žďár nad S.
1977 - 121 čtenářů, 2732 výpůjček, knižní fond 1663 knih, půjčovní doba 3 hodiny týdně, doplnění knižního fondu o 18 titulů časopisů. Beseda např. s Jaromírem Tomečkem. Byl zakoupen gramofon.
1978 - 127 čtenářů, 4 624 výpůjček, 22 titulů časopisů, besedy a zájezdy. MNV schválil Blanku Křížovou jako aktivistku knihovny.
1979 - 154 čtenářů, 4 512 vypůjčených knih a časopisů, stěhování do větších, nově vybavených prostor v přízemí obecní bytovky, rozšíření práce s dětmi. Nesmělé začátky Čtenářského kroužku, který v nové podobě a s novým vedením žije dodnes! Naše vlastní děti v kroužku a s kroužkem vyrostly.
Rok 1980 – uspěli jsme v krajském kole BVLK.
1982 - stěhování do nové budovy obecního úřadu. Zcela zásadní! Knihovna má 2 551 knih, 153 čtenářů, 4 520 výpůjček, 21 akcí pro veřejnost... Knihovna v soutěži Budujeme vzornou lidovou knihovnu získala Čestné uznání ministra kultury ČR. V té době byl Pavel předsedou ZO ČSOP, ale i neuvolněným předsedou a pak tajemníkem MNV.
1984 - období častých odborných návštěv a exkurzí v knihovně, nebo setkání knihovníků našeho okresu. O knihovně byla odvysílána reportáž ve večerních zprávách v televizi. Knihovna obdržela titul Vzorná lidová knihovna. Tento titul knihovna po pěti letech obhájila.
1986 - nejvyšší počet čtenářů v historii - 201! Besedy, zájezdy, návštěvy knihovníků...
Tyto roky probíhalo v knihovně nejvíc akcí a nejvíc se četlo. Nákupy nových knih byly veliké a tedy i jejich zpracování zabralo mnoho času.
Pak přišel rok 1989 a národ se vrhl na spoustu jiných věcí - politiku, podnikání, cestování… a na čtení už nebylo tolik času. A to ještě vůbec nebyla řeč o internetu a mobilních telefonech!
Nicméně knihovna žila dál. Vždy se snažila o to jít s dobou. O tom svědčí např. i besedy, které seznamovaly čtenáře např. s tím, co je to video, jak funguje počítač, internet…
A jak říká Pavel: "Když se něco dělá dostatečně dlouho, ono se to projeví…."
A tak i v nové době borská knihovna obstála. V roce 2007 získala nejvyšší ocenění - titul Knihovna roku.
A najednou jsme byli zváni na různé semináře a také na setkání Co venkovské knihovny umějí a mohou. Toto třídenní setkání knihovníků jsme v roce 2009 organizovali také v Borech.
Za finanční odměnu získaného titulu Knihovna roku jsme významně doplnili a obnovili vybavení knihovny.
Dalším zajímavým "důsledkem" tohoto ocenění bylo mé tříleté působení v komisi ministerstva kultury pro udělování ceny Knihovna roku. Ty tři cesty po nejlepších venkovských knihovnách v celé ČR byly nádherné.
Vážíme si také několika ocenění udělených krajským úřadem knihovně i knihovníkům.
Od roku 2011 knihovna začala půjčovat přes webové rozhraní v programu KPWIN prostřednictvím čárového kódu.
V roce 2015 byla díky paní Márii Necidové v Cyrilově zřízena pobočka borské knihovny a pečuje o ní stále.
Rok 2019 byl pro nás opět důležitý. Do toho roku spadají naše nesmělé začátky v projektu Bookstart – S knížkou do života, který si klade za cíl podporovat čtenářství u dětí už od kolébky.
V roce 2020 se stal přímo zázrak a v knihovně začala pracovat nová knihovnická posila Markéta Kaštanová. Od té doby se malým čtenářům knihovna víc a víc přizpůsobuje a dovybavuje a je to velká radost, když ji s maminkami (i tatínky!), hodně navštěvují.
Celá ta léta je nám oporou vedení obce, spolupráce se školou a školkou a hlavně naši věrní čtenáři!
Metodické zařazení i jiná pomoc pro knihovny s dobrovolnými knihovníky jako je ta naše, se v průběhu let měnilo, stejně jako různé centralizace nákupu knih apod. Nějakou dobu jsme spadali pod knihovnu ve Velkém Meziříčí a jindy pod knihovnu ve Žďáře nad Sázavou. Tam patříme i dnes. Musíme poděkovat za velkou vstřícnost všem, co na regionálním pracovišti ve Žďáru jsou, za jejich ochotnou pomoc. Např. výměnné soubory knih jsou pro naši knihovnu velkým přínosem.
Pár čísel ze statistiky posledního roku: v roce 2023 měla knihovna ve svém fondu 3151 knih, 121 čtenářů, proběhlo 1981 výpůjček a bylo připraveno 52 akcí pro veřejnost (besedy, čtenářské dílny, setkání v rámci Bookstartu, vyhodnocení Čtenářské výzvy a stezky po obci, Pročtené léto ...), které navštívilo celkem 920 účastníků. Stolních her bylo vypůjčeno 122.
Zásadní činností knihovny je stále péče o kvalitní knižní fond. V roce 2023 přibylo nákupem a také z darů 199 knih. Aby na nové knihy bylo místo a fond byl stále aktuální, je třeba stále část knih vyřazovat. Vyřazeno bylo 230 knih. Evidencí vyřazených knih, zapisování a obalování nových knih se dnes věnuje Pavel, jako pomocný knihovník.
Knihovna je otevřena v pondělí 12-14 hodin a v pátek 17-19 hodin. Půjčujeme knihy, stolní hry, e-knihy a audioknihy (vše bez poplatku). Knihovna dnes hospodaří s rozpočtem 70 tis. Kč.
Všechny informace naleznete na webu: knihovna.bory.cz i na FB.
Tak to je knihovna a co knihovníci?
Knihovna díky spoustě dětí a mladých rodičů mládne. To se o knihovnících, tedy těch dvou původních, říct nedá. Ti s knihovnou zestárli a ani si toho nestihli všimnout…
Do roku 1987 jsme žili na hájence. Měli jsme to celá léta 3,5 kilometru. Vzpomínám si hlavně na večerní návraty z knihovny domů v zimě - batoh s nákupem na zádech a nohy v hlubokých závějích.
Setkali jsme se za ta léta s mnoha významnými a zajímavými osobnostmi. Jménem knihovny nebo kroužku jsem se nebála oslovit kohokoliv a pozvat do Borů.
Popsat detailně těch 50 roků, kdy se knihovně přizpůsoboval vlastně celý náš život, by opravdu zabralo mnoho místa. Ale byly to a stále jsou roky krásné! Neměnili bychom!
Blanka Křížová