Beseda s paní Petrou Burianovou - pohlazení po duši

29.03.2022

Celou soutěž jsem čekala, kdy už konečně vypadnu. Místy to byl boj o holý život, říká vítězka soutěže Peče celá země, paní Petra Burianová

O svém životě, lásce k řemeslům a tradicím, přípravě unikátní kuchařky i cestě k vlastnímu pořadu přijela do Borů popovídat známá cukrářka Petra Burianová. "Naživo jste ještě sympatičtější než v televizi," zaznělo několikrát z publika zaplněné školní jídelny, kde 21. března beseda proběhla. Zvlášť v této době, kdy se na nás z médií valí převážně negativní zprávy, bylo povídání s paní Burianovou i jejím manželem přímo "pohlazením po duši" .

Před dvěma lety vyhrála první ročník soutěže Peče celá země a pomáhá i v druhé řadě, která právě běží v televizi. Jako máma tří dětí si Petra Burianová udělala maturitu a se čtvrtým miminkem získala diplom na právech. Dnes má dětí pět a pečení je jen jedno z mnoha řemesel, která tak dobře ovládá a kterým se věnuje

I když sama říká, že nerada soutěží, počtem svých aktivit by asi trumfla kdekoho z nás. Momentálně připravuje druhou řadu vlastního pořadu Pečení na neděli, který natáčí Česká televize. "Pozvala jsem si ty nejpovolanější, a to naše babičky. Takže vytahujeme nejenom staré recepty, ale i staré vzpomínky a je to hodně laskavý formát pořadu. Jsem průvodcem pořadu a chci, aby v něm co nejvíc mluvili obyčejní lidé, které beru jako neobyčejné."

V rozhodnutí pověsit právničinu na "hřebík" ji podpořila celá rodina. Také to byla rodina, která ji do soutěže původně přihlásila. Teď je jí práce zároveň koníčkem na plný úvazek. Hned po soutěži vydala úspěšnou kuchařku Cesta z těsta. Loni pak připravovala ve spolupráci s Jihomoravským krajem unikátní kuchařku s názvem Jihomoravský krajáč. To však není jediný charitativní projekt, který Petra podporuje. I vstupné, které jste na besedě vložili do krabičky, paní Petra věnuje na podporu ParaCENTRA Fenix, které pomáhá lidem s poškozením míchy, a také jejich blízkým, vyrovnat se s nově vzniklou těžkou situací.

Na svém statku v Níhově na Tišnovsku se nejlepší česká amatérská pekařka se svým manželem a dětmi nejraději věnují tradičním řemeslům. Oba mají rádi folklór, pletou z proutí, vyrábí z přírodních materiálů věnce, tkají, zdobí perníky a skoro denně pečou chleba.

Přestože výhra v soutěži otevřela cukrářce mnoho nových možností, znovu by dle svých slov do soutěže už nikdy nešla. O slávu nikdy nestála a kolena se jí před kamerou klepou stále. Nejvíc ji však mrzí ztráta soukromí a smyšlené články v bulváru. "Nejsem žádná celebrita, jsem obyčejný člověk, bojovnice za české buchty a perníky. Moderní cukrařina mi moc neříká," říká paní Burianová.