Noc s Andersenem 2024

30.03.2024

V pátek 22.3. se v 25 zemích světa sešlo asi 100 tis. dětí, aby nocovaly na 1749 místech v rámci akce Noc s Andersenem. Ta se pořádá u příležitosti narozenin tohoto dánského pohádkáře. K akci se také každoročně připojuje borská knihovna.

Sešli jsme se v 17 hodin ve společenské místnosti OÚ, kterou 24 dětí (tentokrát rekordně nejen z Borů i dalších sedmi okolních obcí) zaplnilo svými batohy, spacáky, karimatkami atd. Představili jsme si akci, která nás čeká, i sebe navzájem a poslechli si zdravici od našeho prezidenta Petra Pavla, určenou speciálně dětem k této příležitosti.

Rozděleni do tří týmů jsme se poté vydali na Pohádkový kopeček, kde děti zasadily a zalily nový strom Pohádkovník. Pro letošek je to Svítel latnatý. A protože je ještě hodně malý, dostal i šálu, aby mu nebyla zima😊 Na kopečku jsme také zkoušeli stavět z kamenů tzv. stone balancing. Děti pochopily základní zásady toho umění a některé výtvory byly opravdu povedené.

Potmě a s kručícími bříšky jsme se vrátili zpět do knihovny. Po večeři si děti namalovaly vyfouknutá vajíčka, kterými jsme ozdobili břízku před obecním úřadem. Za její připravení děkujeme obecním pracovníkům. Po malování ještě děti zdolaly pohádkový kvíz a samozřejmě bylo potřeba vyzkoušet nové stolní hry ale i ty prověřené.

Protože byl v pátek Světový den vody, nemohli jsme toto téma samozřejmě vynechat. Děti společně vymýšlely, jak je voda důležitá, na co všechno je potřeba, v jakých podobách ji najdou v přírodě a jak s ní šetřit.

Potom už dále nešlo odkládat očekávané chystání spaní. Bylo krásné sledovat, jak děti objevují místa v knihovně, kde bude nejlepší si připravit pelíšek a poslouchat čtení Andersenových pohádek.

Poslední nocležníci usnuli před půlnocí a ranní ptáčata se probouzela před šestou hodinou. Hraní, snídaně (děkujeme maminkám za moc dobré příspěvky) a kreslení zakončily tuto akci. Moc děkujeme všem rodičům za přihlášení dětí a dětem samotným za skvělou atmosféru a bezproblémový průběh našeho po/nocování. Bylo to moc fajn a těšíme se zase za rok😊 

Přihlášku si můžete vyzvednout v knihovně, nebo ji naleznete ZDE